Kudlanky jsou zajímavým hmyzem se dvěma páry kráčivých a předním párem trnitých uchopovacích končetin. Jsou dravé, živí se lovem jiných bezobratlých živočichů. V insektáriu je krmíme cvrčky, sarančaty, mouchami a moučnými červy. Chováme je jednotlivě. Při páření samička často požírá samečka, čímž získává zásobu energie na vytvoření vajíček. U některých druhů je dokonce odblokování hlavového nervového centra (tj. sežrání hlavy) nutné pro průběh vlastního kopulačního aktu. Samička snáší vajíčka chráněná pěnovým obalem (oothekou), ze kterých se líhnou mláďata za různě dlouhou dobu. Kudlankám zařizujeme prostornější, dobře větrané terárium s větvemi nebo rostlinami. Teplotu volíme podle místa původu jednotlivých druhů.
Do střední Evropy zasahuje jediný druh - kudlanka nábožná (Mantis religiosa), která je v ČR přísně chráněná. Ve Středomoří můžeme nalézt druh Empusa pennata. Z tropických druhů se k nám přiváží zástupci rodů Hierodula a Sphodromantis.
Většina kudlanek se dožívá tak při maximalizování 12 měsíců po Adultu, ale jsou i druhy, u nichž sameček žije pouze 1 měsíc po adultu; takže zase - záleží na druhu =)